Autobiografie = vlastní životopis, biografie = životopis jiné osoby.
Jde o zvláštní druh charakteristiky, v níž převažují konkrétní faktografické údaje. Zpravidla obsahuje: osobní údaje (jméno, příjmení, datum a místo narození, stav, bydliště), průběh školního vzdělání (zaměření, obor, případně prospěch) zvláštní znalosti (znalost jazyků, hra na hudební nástroj, kursy), průběh dosavadního zaměstnání, zdravotní stav, zájmy. Podrobnosti životopisu záleží na tom, z jakého důvodu ho píšeme. V závěru musí být uvedeno datum a životopis vlastnoručně podepíšeme. Údaje musíme uspořádat chronologicky a náležitě rozčlenit do odstavců.
hra Hotel v angličtině
přestože se jedná o hodinu Čj, jde o uvození cizího prostředí, ve kterém se za chvíli žáci ocitnou
hra se hraje tak, že si žáci sednou do kruhu a jedna židle zůstává volná
učitel je uvnitř kruhu a ptá se žáka, který má volnou židli po pravé ruce
„Prosím vás, je ten pokoj volný? Ne, je rezervovaný pro ...“ (odpoví tázaný a řekne jméno některého z žáků, jmenovaný opustí své místo a přesedne si na volnou židli)
„Is this room free, please? No, it´s reservation for ...“
pokud udělá některý z žáků chybu, vymění si místo s učitelem a hledá si volný pokoj on
žáky rozdělíme na skupiny po třech a každé skupině dáme přečíst část informací o 21. srpnu 1968 - příloha
nastíníme žákům obraz jejich vrstevníka Radka, kterého se jeho rodiče rozhodli dnes odvézt do ciziny
žáci mají za úkol sehrát krátkou scénku podle vylosovaného zadání
Radek je se svými kamarády
rodiče se rozhodli a nyní balí věci, co si mohou vzít s sebou
rozhodování o odjezdu - proč musí tak rychle odjet, je srpen roku 1968
jak pojedou - autem, autobusem, vlakem
jsme v cizině a Radek musí jít do školy, staneme se všichni společně Radkem a říkáme, co se mu asi honí hlavou, jak se těší
Radek chodí již týden do „té cizí“ školy - sehrajte scénky, co se mu už mohlo přihodit, s čím se setkal
uplynulo 20 let, Radek je dospělý - sehrajte scénku z jeho současného života, kým se stal,...
na závěr napíšeme Radkův životopis
|
zápis
|
Píše se 21. srpen 1968 - kolem 02.00
Cesta z Ruzyňského letiště do středu Prahy je zaplněna kolonami sovětských vojáků na sovětských i našich automobilech, tancích a obrněných transportérech.
Lidé v celé naší republice byli probouzeni neobvyklým hlukem. Za jejich okny projížděly vojenské kolony. Mnohým z nich nad hlavami přelétaly sovětské Antonovy naplněné nákladem vojenské techniky.
Situace na Staroměstském náměstí:
Zde se po 7.00 shromažďují občané. Rozhlas vyzývá ke klidu, aby nebyla zavdána záminka ke krveprolití. Nad stovkami přítomných jsou namířeny kulomety. Po 8.00 vlaje nad Husovým pomníkem čs. vlajka. Lidé se snaží diskutovat s okupanty a přesvědčit je, že u nás žádná kontrarevoluce není. Mezi nimi i herečka Vlasta Chramostová. Díky svým postojům v těchto dnech si nebude moci příštích 21 let zahrát na prknech žádného divadla
Situace na Václavském náměstí:
Zde se od rána shromažďovali lidé. Po 9.00 přijelo od rozhlasu přes 15 tanků, které začaly ihned ostřelovat nejen okolní budovy, ale i památnou budovu Muzea. Na schodišti leželi omítkou i střelami k zemi přibití lidé. Po Václavském náměstí šel tou dobou průvod Pražanů se zakrvácenou vlajkou.
Situace před vinohradskou budovou rozhlasu:
V 7.30 hodin k budově dorazilo 6 tanků. Směrem od Václavského náměstí byla navršena barikáda a několik set lidí se snaží zabránit okupantům v postupu. Na budovu dopadají desítky střel a nad hlavami všem přelétají Antonovy. Před devátou hodinou jsou zde zdemolovaná auta a sestřílená omítka z budov. Okupační jednotky vytlačují silou naše občany.
Okupační tank najel do barikády tvořené nákladním autem. Nárazem vznikl oheň, který zachvátil nejen nákladní auto, ale i tank. Mezi sovětskými vojáky nastal zmatek. Tanky ve snaze uniknout ohni doslova převálcovaly autobusy a nákladní auta, která tvořila barikádu. Ještě odpoledne hoří na Vinohradské ulici domy.
|
příloha
|